Sunday, May 6, 2012

Speca te kuqe turshi

12 kg Speca te kuqe
4 litra ujë
150 gr uthulle e forte (eksenci)
250 gr kripe
250 gr sheqer
250 ml vaj
piper i zi kokërr (sipas deshires),
konzervans


Përgatitja:
Te gjithë përbërësit i vendosim ne nje ene dhe i leme te ziejne pastaj e ulim temperaturen dhe ne kete ene i vendosim specat me radhe nje nga nje dhe i palojme ne kavanoz ne fund cdo kavanozi i hedhim nga pak konzervans siper dhe ujin qe ka mbetur ne ene.E mbyllim mire kavanozen dhe pas ca javeve do te jene te gatshme .

Ju beshin mire !

No comments:

Post a Comment