Monday, April 16, 2012

Torte e shpejt me qokollade

Përbërësit:

2 filxhana kos ose 2 filxhana qumësht i thartë,
2 gota sheqer,
1/2 filxhan gjalpë,
2 gota miell,
2 luge kakao,
2 luge të vogla sode buke.
(sipas deshires lëkura e një portokalli)

Për glazurata: 200 gr. çokollatë per gatim,
100gr. gjalpë
10 luge qumësht ,
10 luge sheqer

Përgatitja:

Kosin,sheqerin kakaon miellin gjalpen dhe soden i perziejme mire dhe i vendosim ne tepsi te lyer me gjalpë dhe i pjekim në furrë në 170 gradë . Pas pjekjes lyejeni me qokollade mund ti vendosni siper edhe fruta.

No comments:

Post a Comment