Monday, April 23, 2012

Speca te kuqe turshi 15 kg e speca të kuq
400 gr sheqer
2 litra uthull
2 lugë kripë
1 lugë konzervans

Përgatitja:

Lahen specat, ju hiqen bishtat dhe farat. Ju mund ti preni specat ne fileto nese jane te medhej dhe te plote nese jane me te vogel nuk i prejme. Në një tenxhere e ngrohim uthullen, kripë dhe sheqer dhe i lejme te vlojm. Specat i hedhim ne kete perzierje me rend dhe pastaj i palojme ne kavanoz kavanozin e mbyllim mire dhe keto turshi janë shumë të shijshme, të fortë dhe mund të zgjasin më shumë se një vite

No comments:

Post a Comment