Saturday, April 7, 2012

Oriz me mish pule-350 gr oriz
-400 gr mish pule
-200 gr speca
-kungull
-100 gr qepe
-1 luge hudher te bluar trash
-krip,biber,bazilik,qepujke,majdanoz
-4 luge vaj(me mire vaj ulliri)
-djath te bluar parmezan


Orizin e ziejme sipas udhezimeve ne ambalazh.Ne vaj i skuqim qepet e perziera me hudher,mish pule te prere ne kube ,spec dhe kungull.Tere kete e skuqim perafersishte 10 min .I shtojme pakez leng e kriposim i hedhim melmesat,orizin e zier dhe i perziejme mire .Lengun (ujin) shtese ia hedhim sipas nevojes.Ne fund i shtojme djathin permazan te bluar dhe e sherbejme.

No comments:

Post a Comment